Ваша область: ?
Ваша область: ?

Види чавунів

Переробний чавун є основним компонентом металлошихты для виробництва сталі. Від якості чавуну залежить і якість стали. 

Сталь отримують з залізної руди, але сам процес переділу відбувається в кілька етапів:

 1.  з залізної руди отримують чавун,
 2.  чавун переробляють на сталь. 

Основний сенс отримання сталі полягає в зниженні вмісту вуглецю в чавуні і деяких шкідливих хім. елементів (фосфор, сірка).

Що являє собою чавун?

Чавун - багатокомпонентний железоуглеродистый сплав, який містить більше 2, 14 відсотків вуглецю, кремнію, деяка кількість марганцю сірки і фосфору.

Існують і спеціальні чавуни які збагачують легуючими добавками: нікелем, хромом, молібденом, ванадієм і іншими.

Чавуни можуть утворювати евтектики при затвердінні.

Евтектики- це тип кристалізації сплаву.
Евтектика є перетинання площин поверхні, які беруть участь у кристалічних фазах, і які перебувають у рівноважному стані з розплавом при min температурі розплавлення.

Виходячи з діаграми стану залізо-вуглець - чавунний бувають доэвтектическими, евтектичними, заэвтектическими.

Положення чавуну щодо евтектичній точці характеризується величиною вуглецевого еквівалента.
Доэвтектический чавун твердне з початковим виділення з розплавів структурно вільного аустеніту. Заэвтектический - твердне з виділенням первинного графіту або цементиту.

Види чавунів

Чавуни розрізняють на: 

 • білі
 • сірі
 • високоміцні
 • ковкие
 • аустенитно-нікелеві
 • високолеговані хромисті

Застосування чавунів

Білий чавун застосовують у виробництві ковких чавунів.

 • Сірий -володіють високими ливарними властивостями , хорошою оброблюваністю простими ріжучими інструментами ,високою стійкістю до зносу. Завдяки цим властивостям сірі чавуни знайшли широке застосування, і є важливим конструкційним матеріалом.
 • Високоміцний чавун одержують при виливку , з дотриманням певної технології, та з використанням спеціального домішок, таких як магній, рідкоземельні елементи, мішметалла та інші.
 • Ковкие чавуни застосовується в різних сферах промисловості, але особливо популярні в автотракторному і сільгоспмашинобудування. В них міститься більш низька кількість вуглецю, в порівнянні з іншими чавуну: сірий і високоміцний.
 • Аустенитно-нікелеві чавуни застосовуються в наступних видах промисловості : хімічна, харчова, нафтова, текстильна. З цих чавунів роблять насоси, реактори, котли, частини трубопроводів, вентилів і багатьох інших. З них також роблять деталі : клапани, фітинги, пічну арматуру - які зазвичай виготовляють з мідних сплавів.

Крім цього, аустенитно-нікелевий чавун застосовується для коксового, газового, металургійного, енергетичного виробництв - для створення всіляких деталей, які мають високу жаростійкість і жароміцність.

 • Високолегований хромистий чавун використовують для виготовлення зносостійких циліндрових втулок, для деталей, що піддаються інтенсивним абразивного зносу. Ці чавуни є високо жаростійкими і володіють стійкістю до корозії.

Опубліковано: 20.04.2016

Поділитися:

Повернутися до списку новин

БАЖАЄТЕ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ
ПРОТЯГОМ 3 ХВИЛИН?