Ваша область: ?
Ваша область: ?

Залізо. Історія відкриття.

Залізо. Історія відкриття.

Метеоритної залізо.

Сьогодні важко уявити життя без металу. Для нас він є головним конструкційним матеріалом. Всілякі сплави з заліза використовуються для виробництва 95% світової металопродукції.

З залізом люди знайомі з найдавніших часів. Воно відноситься до семи металів давнини. Перші згадки про його використання зустрічаються в четвертому тисячолітті до н. е. Це кольє зі смуг заліза, розкопане в Єгипті, і ніж, виявлений археологами в Месопотамії (нині Ірак).
Дані знахідки виготовлені з метеоритного заліза. 

У первозданному вигляді на Землі залізо зустрічається дуже рідко. Нашим предкам воно падало з небес на голови в прямому сенсі слова у вигляді метеоритів.

Метеорити складаються на 90% з заліза. Першим людина почала використовувати метеоритне залізо. Від земного його відрізнити просто, так як цей метал містить приблизно 7-8% домішків нікелю. Не дарма в Єгипті він був прозваний "небесним металом", а в Греції "зоряним". Проблема в тому, що його складно виявити. Залізо вважалося рідкісним і дорогим металом. У це важко повірити, але його обрамляли в золоті оправи. Так як залізо не стійке до корозії , вироби з нього зустрічаються дуже рідко, вони просто не дожили до наших днів розсипавшись від іржі.

Що таке "залізо"?

Звичне нам поняття "залізо" насправді є сплавом з хімічного елемента Fe і С (вуглецю) з незначним вмістом інших домішок. Залежно від концентрації вуглецю отримують такі сплави:

  • якщо вміст С у сплаві менше 0,3% отримують залізо. Йому властиві м'якість, пластичність і тугоплавкость;
  • 0,3-2,14% утворюється сталь . Вона добре піддається загартуванню, при цьому стає більш твердою і крихкою;
  • більше 2,14% отримують чавун, який добре піддається плавці, але через свою крихкості непридатний для ковки.

Походження назви.

Вивчаючи походження назв заліза у наших предків можна відстежити хронологію знайомства з ним древніх. Вище ми згадували, що залізо називали "небесним металом" в Месопотамії і Давньому Єгипті. Про те, що спочатку людина використовувала метеоритне залізо говорить давньогрецька і північнокавказька назва "зідо", похідне "sidereus" - з латинської "зоряний". "Скрапленим з неба" - еркат - дослівний переклад з вірменської. Міфи про богів, які кинули на землю залізні знаряддя праці, так само говорять про неземне походження заліза. Корінні жителі Америки індіанці та ескімоси не вміли добувати залізо з руди, але добре обробляли метеоритне. Про це стало відомо, коли відкрили Америку.

У літературі досить часто в період з двох тисяч років до н. е. до дев'ятнадцятого століття н. е. зустрічаються назви заліза відповідно з планетами Сонячної системи - "меркурієм" і "марсом". Це пов'язано з тим, що срібло, золото, мідь, ртуть, олово, свинець і залізо, які відносяться до семи древніх металів, асоціювалися з сімома планетами. Вважалося, що планети мають вплив на організм людини, а відповідний метал може захистити від їх негативного впливу.
Не всі народи пов'язували назву заліза з його походженням. Слов'яни назвали цей метал відповідно до його функціоналом. Залізо (рус.), Gelesis (літів.), Залізо (укр.), Zelaso (пол.), Zelezo (чех.) - ці слова об'єднує один корінь "лез", похідне від лезо. Це вказує на безпосереднє призначення речей, які виготовлялися з заліза: ріжучі предмети, зброя і т. д. У романо-германської мовної групи німецьке слово еisen і англійське iron по одній з філологічних теорій походять від isara - в перекладі з кельтської сильний, міцний. 

0_c0bf5_3953ba58_LЗагальноприйняте сучасне визначення Ferrum (лат.) швидше за все походить від fars, що з греко-латинської перекладається як "бути твердим" і ferre - "носити".

Незважаючи на те, що археологи знаходять вироби з заліза в похованнях, які датуються п'ятим - четвертим тисячоліттям до н. е., залізний вік почнеться ще дуже не скоро - з дванадцятого століття до н. е. в Єгипті і набагато пізніше в інших країнах. У давньослов'янських джерелах перша згадка про залозі відноситься до одинадцятого століття до н. е.

Опубліковано: 04.09.2017

Поділитися:

Повернутися до списку новин

БАЖАЄТЕ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ
ПРОТЯГОМ 3 ХВИЛИН?