Ваша область: ?
Ваша область: ?

Дамаська сталь: Розкриття секретів неймовірної міцності

Дамаська сталь: секрети міцності

Оповитий легендами матеріал, зброя з якого століттями славилася міцністю, твердістю та гнучкістю. Характерний хвилястий візерунок допомагає відрізняти її поміж інших матеріалів. У свій час це була найдосконаліша технологія виготовлення металу. Тож розглянемо історію, спосіб виготовлення та сучасне становище дамаської сталі.

Назва

Її походження викликає питання – адже місто Дамаск не було видатним центром металургії чи зброярства. Зброю з «дамаської сталі» насправді виготовляли у багатьох інших регіонах Близького Сходу. Основними версіями походження назви є:

  • Характерний візерунок на поверхні металу нагадує воду, а «дамас» з арабської – литий, политий, «водянистий»
  • Дамаск мав великий ринок де продавали такі клинки
  • Це ім’я коваля який почав виготовляти зброю з цієї сталі

Технологія виготовлення

Це тиглева сталь з високим вмістом вуглецю. Основою для її виготовлення був булат, технологія виробництва якого була втрачена приблизно у XVIII ст. Причинами цього скоріш за все були або втрата доступу до сировини (через колонізацію Індії) або втрату знань про технологію виробництва.

Булат виготовляли з поєднання заготовок з різним вмістом вуглецю. Для цього зварювали бруски заліза та високовуглецевої сталі, перекручували, проковували. І робили так доти, поки вистачало металу (бо з кожним повторенням його меншало). Саме через чергування шарів матеріалу з високим та низьким вмістом вуглецю дамаська сталь і має характерний хвилястий малюнок.

Сучасне відтворення

Вчені продовжують експериментувати у спробах відтворити дамаську сталь з усіма її властивостями. Джон Верхувен та Альфред Пендрей у 1992 році опублікували дослідження «Method of making "Damascus" blades». Дослідники взяли булат, ідентичний за властивостями до їх зразків дамаських клинків, і намагалися виготовити з матеріалу такий самий готовий продукт.

Експеримент був частково успішним – при низькотемпературній обробці матеріал не втрачав характерний візерунок, однак обробка за високих температур його руйнувала.

Існує також декілька досліджень структури дамаської сталі та її особливостей, що допоможуть заново відкрити автентичний секрет її виготовлення. Зараз існують декілька технологій виготовлення сталі з дуже схожими характеристиками – наприклад японська, де присутній навіть хвилястий малюнок. Тож за бажання можна придбати ніж, катану або ножиці з характерними міцністю та візерунком.

Дамаська сталь гарна для холодної зброї, а для будівництва надійнішим і доступнішим варіантом є гаряче- та холоднокатаний металопрокат, широкий асортимент якого ми пропонуємо. Тож якщо вам потрібні матеріали для будівництва – будь ласка, оформлюйте замовлення на сайті або у найближчому представництві.

Даманська сталь: секрети міцності

Опубліковано: 05.07.2023

Поділитися:

Повернутися до списку новин

БАЖАЄТЕ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ
ПРОТЯГОМ 3 ХВИЛИН?